Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza düzenlemesiyle ilgili YSK’ya başvuracakla

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 100 bin imza düzenlemesiyle ilgili YSK’ya başvuracakla

HABER TARİHİ: 29 Ocak 2016
1 Kişi okudu

Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 24 Haziran'da yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimine ilişkin, "Seçimde aday olacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi bir kişinin aynı gün, aynı anda yapılacak seçimlerden ikisine de aynı anda aday olması söz konusu değil. Yani hem milletvekilliğine, parlamento üyeliğine hem de cumhurbaşkanlığına aday olması söz konusu değil." dedi.

Yazıcı, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Uyum Komisyonu Toplantısı'nın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında başladığını, AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında sona erdiğini belirtti.

AK Parti ve MHP'nin seçimlerin 24 Haziran'da yapılmasına ilişkin TBMM'ye sunduğu önergenin komisyonda görüşüldüğünü ifade eden Yazıcı, önergenin yarın TBMM'de görüşülerek kabul edileceğini söyledi.

Yazıcı, seçimlerin yaklaşmasıyla uyum kısmıyla ilgili önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini,  5 ayrı kmisyon başkanının yapılan çalışmalara ilişkin sunumlar yaptığını belirtti.

Toplantının büyük çoğunluğunun yürütmenin yapılandırılması alanına ayrıldığını aktaran Yazıcı, şöyle devam etti:

"Bu alanda yapacağımız çalışmaların seçimlere kadar yapılacak kısmı, seçimlerden hemen sonra yapılacak kısmı var ve daha sonraki süreçlerde devam edecek kısmı var. Alan dinamik bir alan. Belli bir zaman diliminde yürütmeyle ilgili çalışmaları yapıp, bitirip bir şey kalmadı diyeceğimiz bir alan değil. Seçimlere kadar yapacağımız çalışmaların özü bir anlamda alan temizliği yapmak. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişi sağlayacak, Cumhurbaşkanının Anayasa'da kendisine verilmiş kararnameyle düzenleme alanıyla ilgili hukuksal sorunlara yol açmadan, rahat çalışmasını sağlayacak alan temizliği yapacağız. Kanunlar çatışması olmasın, Anayasal normlar arasında bir ihtilaf zuhur etmesin amacıyla. Bu alandaki düzenlemelerin, Anayasa'nın 91. maddesi gereği bir yetki kanununu Meclisten geçirmek suretiyle yapılmasının daha doğru olduğunu değerlendiriyoruz."

Yazıcı, siyasi partiler ve seçim mevzuatına ilişkin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun'un bir sunum yaptığını belirtti.Google Analytics Kodunu buraya koyun